kamienna wieża na Wielkiej Sowie

SZLAK na WIELKĄ SOWĘ - wędrówkę rozpoczynamy z naszej Chaty. Kierujemy się na łowisko pstrąga a następnie wąską drogą asfaltową cały czas w górę aż dojdziemy do Bukowej Chaty / schroniska Zygmuntówka (bardzo blisko siebie). Przy Zygmuntówce zaczyna się czerwony szlak, będący częścią Głównego Szlaku Sudeckiego im. Orłowicza. Szlakiem dochodzimy do przełęczy Jugowskiej a następnie do Koziej Równi, przełęczy Kozie Siodło i docieramy na szczyt Wielkiej Sowy. Na szczycie znajduje się kamienna wieża widokowa (wybudowana w 1906 r). W pogodny dzień, z wieży można podziwiać Góry Sowie oraz panoramę oraz Sudetów, rozciągającej się od Śnieżki (Sudety Zachodnie) aż po Śnieżnik (Sudety Wschodnie). Cała trasa przebiega przez Park Krajobrazowy Gór Sowich.

Powrót do miejsca noclegu - istnieją trzy warianty:

  • po własnych śladach (część trasy można pokonać alternatywnymi szlakami)
  • schodzimy do Rzeczki (po drodze schroniska Sowa i Orzeł) lub do Sokolca (tylko schronisko Sowa) następnie 4 km drogą asfaltową w kierunku Jugowa
  • powrót na Kozie Siodło gdzie odbijamy w prawo i leśną drogą pożarową dochodzimy do drogi przełęcz Jugowska - Jugów. Drogą asfaltową idziemy około 2 km

Więcej : Wiki  |   Park Krajobrazowy Gór Sowich

Mapa wycieczki : wycieczka na Wielką Sowę

Długość : 8 [ km ] + powrót    Czas przejścia : 2 ÷ 3 [ h ] + powrót

Multimedia : kamera internetowa na Wielkiej Sowie

Wirtualna wycieczka: widok z Wielkiej Sowy


stalowa wieża na Kalenicy

SZLAK na KALENICĘ - wędrówkę rozpoczynamy tak jak na Wielką Sowę (patrz opis obok). Przy Zygmuntówce wchodzimy na czerwony szlak i kierujemy się na Kalenicę (Srebrną Górę) - czyli przeciwnie do szlaku na Wielką Sowę. Szlakiem dochodzimy do Zimna Polana, Bukowa Kalenica, Skałki i docieramy do Kalenicy. Na szczycie znajduje się stalowa wieża widokowa (wybudowana w 1932r), z której można podziwiać panoramę Bielawy, Jugowa, szczytów Gór Sowich, Stołowych, Bystrzyckich, Złotych. Na zboczach góry położony jest skarłowaciały las bukowy - rezerwat "Bukowa Kalenica". Miłośnicy górskich wędrówek mogą iść dalej czerwonym szlakiem aż do Twierdzy Srebrna Góra (po drodze: Bielawska Polanka, przełęcz Woliborska, Szeroka, Malinowa, przełęcz Srebrna). Jest to jednak ok 17 km więcej a trzeba jeszcze wrócić. Praktycznie cała trasa przebiega w granicach Parku Krajobrazowego Gór Sowich.

Powrót do miejsca noclegu - istnieją dwa możliwe warianty:

  • po własnych śladach (część trasy można pokonać alternatywnymi szlakami)
  • idziemy w kierunku Srebrnej Góry i odbijamy szlakiem idącym w kierunku Jugowa. Wychodzi się w połowie Jugowa i niestety do miejsca noclegu podążamy "pod górę" ok 5km drogą asfaltową relacji Nowa Ruda - Jugów

Więcej : Wiki  |   Park Krajobrazowy Gór Sowich

Mapa trasy : wycieczka na Kalenicę

Długość : 4 [ km ] + powrót    Czas przejścia : 1.5 [ h ] + powrót

Multimedia : materiał filmowy o wieży na Kalenicy

Wirtualna wycieczka : brak


Szczeliniec i Piekiełko w Górach Stołowych

SZCZELINIEC WIELKI i PIEKIEŁKO - najwyższy szczyt (919 m n.p.m.) w Górach Stołowych, na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Należy on do Korony Gór Polski. Na szczycie znajdują się tarasy widokowe z panoramą Sudetów oraz rezerwat krajobrazowy. Piaskowcowa powierzchnia szczytu jest zwietrzała i popękana, dzięki czemu tworzy różnorodne formy skalne przypominające swoim wyglądem ludzi oraz zwierzęta (Wielbłąd, Mamut, Słoń, Kwoka, Małpa, Pies, Żółw, Sowa) oraz głębokie wąwozy i korytarze (Piekiełko, Diabelska Kuchnia) tworzące labirynt skał.

Odległość od Chaty : 40 [ km ]

Dojazd : mapa dojazdu do Szczelińca

Wirtualna wycieczka : brak


Błędne Skały w Górach Stołowych

BŁĘDNE SKAŁYzespół bloków skalnych na wysokości 853 m n.p.m., tworzący malowniczy labirynt (skalne miasto), położony w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych. Obecnie pomiędzy różnorodnymi formami skalnymi takimi, jak skalne maczugi, grzyby, czy słupy przebiega kilkusetmetrowa trasa turystyczna. W najwęższych miejscach turyści muszą przeciskać się pomiędzy skalnymi szczelinami wąskimi na kilkadziesiąt centymetrów. Osoby oglądające film "Opowieści z Narni. Książe Kaspjan" z łatwością zidentyfikują miejsca w których kręcono sceny do filmu.

Więcej :   |  Ziemia Kłodzka

Odległość od Chaty : 42 [ km ]

Dojazd : mapa dojazdu do Błędnych Skał

Wirtualna wycieczka: Dolnyśląsk 360


Skalne Grzyby w Górach Stołowych

SKALNE GRZYBY - jest to grupa oryginalnie ukształtowanych w różnym zagęszczeniu form skalnych, rozrzuconych na wysokości ok. 680–700 m n.p.m. i ciągnących się na długości około 2 km w południowo wschodnim fragmencie Gór Stołowych (między Batorowem a Karłowem). Skałki mają kształty grzybów, maczug, baszt i bram. Nie jest to jedno wielkie skupisko skał, dlatego też należy ich "szukać" wśród rosnących drzew. Do Skalnych Grzybów najłatwiej dojść z Batorowa szlakiem żółtym (ok. 30 minut) lub z Wambierzyc szlakiem niebieskim (ok. 70 minut), a także z parkingu przy Szosie Stu Zakrętów szlakiem czerwonym (ok. 70 min).

Więcej :

Odległość od Chaty : 40 [ km ]

Dojazd : mapa do Skalnych Grzybów

Wirtualna wycieczka : brak


Skalne miasto Teplice

TEPLICKIE SKALNE MIASTO (CZECHY)czes. Teplické skalní město znajduje się w południowej części masywu, największego w Czechach tego typu kompleksu skalnego. Jego powierzchnia to ok. 1800 ha. Skalne miasto koło Teplic jest nieco mniej znane od Adrszpaskich skał, lecz jest od nich rozleglejsze, wyższe i bardziej dzikie. W odróżnieniu od Adrszpaskich, które tworzą złożony, wielopoziomowy i rozgałęziony labirynt, Teplickie skały są ukształtowanie głównie w formie długich, uskokowych murów, wyrastających wprost z poziomu terenu, o stosunkowo prostych, strzelistych kształtach, które tworzą system płaskich na dole kanionów. Na obrzeżach kanionów znajduje się kilkanaście wolno stojących baszt skalnych osiągających blisko 100 m wysokości. Zarówno przez Adrszpaskie, jak i Teplickie skały prowadzi płatny szlak turystyczny, przystosowany dla niewprawnego turysty. Teplickie skały dzięki występowaniu w nich znacznej liczby pionowych i wysokich ścian rozpoczynających się z poziomu gruntu stanowią znacznie wspinaczkowo ciekawszy teren od bardziej znanych Adrszpaskich Skał.

Odległość od Chaty : 41 [ km ]

Dojazd : mapa dojazdu do Teplic nad Metuji


Skalne miasto Adrszpach

ADRSZPASKIE SKALNE MIASTO (CZECHY)czes. Adršpašské skály, znajdują się w północno-zachodniej części masywu, w pobliżu wsi Adrszpach. Są to unikalne bloki piaskowcowe powstałe, podobnie jak pasmo Gór Stołowych w wyniku nierównej odporności skał na wietrzenie, które wymodelowała woda, mróz i wiatr. Jednolita płyta piaskowca została podzielone licznymi kanionami, dolinami i szczelinami na szereg fragmentów. Całość porośnięta jest lasem z licznymi gatunkami górskiej i podgórskiej fauny i flory. Na terenie Adrszpaskich skał znajdują się dwa górskie jeziorka na różnych poziomach, przez które przepływa rzeka Metuje tworząc dwa wodospady. Między labiryntami form skalnych przebiega płatna trasa turystyczna nie wymagająca żadnej wprawy przy chodzeniu po górach, składająca się z wygodnych schodków, poręczy, drabin i miejscami sztucznie wybudowanych chodników i platform. Wychodzenia poza tę trasę jest dozwolone wyłącznie dla osób posiadających specjalne zezwolenie. Obszar został objęty rezerwatem przyrody.

Odległość od Chaty : 47 [ km ]

Dojazd : mapa dojazdu do Adrszpach


rodzina znajduje skrytkę

GEOCACHING – jest to zabawa w poszukiwanie skarbów za pomocą odbiornika GPS. Ideą przewodnią jest znalezienie ukrytego wcześniej w terenie pojemnika (geocache) i odnotowanie tego faktu na specjalnej stronie internetowej. Geocaching jest fantastyczną zabawą kierowaną do poszukiwaczy przygód w każdym wieku. Państwa dzieci będą zachwycone odkrywaniem skrytek i skarbów! A czasami nie jest prosto - współrzędne nie są podawane wprost i najpierw należy rozwiązać kilka zagadek zanim dotrze się do miejsca ukrycia skarbu. Wspaniała wakacyjna, rodzinna zabawa. Pod poniższym linkiem znajduje się mapa z opisanymi skrytkami na terenie Gór Sowich. Należy w pole lokalizacja (lewy górny róg okna) wpisać Góry Sowie i nacisnąć "go".

  więcej informacji  


Duża odznaka turystyczna Znam Góry Sowie

ZNAM GÓRY SOWIE – odznaka turystyczna PTTK. Odznaka jest w dwóch wersjach mała (srebrna) i duża (złota). Zdobycie jej polega na odwiedzeniu i udokumentowaniu tego faktu, wyznaczonych szczytów i atrakcji turystycznych. Łącznie jest 30 lokalizacji do zdobycia (10 dla małej i 20 dla dużej).

Zachęcamy naszych gości, a zwłaszcza rodziny z dziećmi, które przyjechały na kilkudniowy, wakacyjny pobyt do spróbowania swoich sił. Zdobycie małej odznaki nie powinno być żadnym problemem a dzieci będą miały unikalną pamiątkę z wakacji. Drugi stopień to nieco większy wysiłek, ponieważ najpierw należy posiadać małą.

  jak zdobyć odznakę  

 
plecak