KOPALNIA ZŁOTA w ZŁOTYM STOKU - najstarsze prace wydobywcze prowadzono w okolicach Złotego Stoku już około 2000 lat p.n.e. Od tego czasu aż do lat dzisiejszych zdołano wydrążyć przeszło 300 km sztolni, szybów i chodników rozmieszczonych aż na 21 poziomach. Na przestrzeni całego okresu wydobywczego (ponad 700 lat), wydobyto w Złotym Stoku ok. 16 ton czystego złota.

Do zwiedzania udostępniony został 500-metrowy odcinek Sztolni Gertrudy. W części tej zobaczyć można: bogatą ekspozycje map i planów kopalni, dawne narzędzia górnicze i hutnicze, minerały, wystawę lamp górniczych, piec muflowy, laboratoryjny piec, w którym wytapiano złoto W bocznych chodnikach urządzono laboratorium J. Schärfenberga, człowieka, który w pogoni za eliksirem na długowieczność uzyskał z rudy arszenikowej potężną truciznę arszenik. Następnie przechodzimy do chodnika śmierci - tutaj skazywano na śmierć górników podejrzanych o kradzież złota. Kontynuując wycieczkę przechodzimy do Sztolni Czarnej Górnej, której główną atrakcją jest jedyny w Polsce podziemny wodospad (8 m). Z tego poziomu wyjeżdża się na zewnątrz trasą ok. 300 metrową podziemnym tramwajem. Część chodników możemy zobaczyć w sposób niekonwencjonalny tj. łódką (opcja dodatkowo płatna).

Niedaleko kopalni znajduje się duży Park Linowy "Skalisko". W którym znajdują się najdłuższe i najwyższe w europie "tyrolki" (1600m). Stopień trudności poszczególnych tras linowych jest zróżnicowany, od bardzo łatwego i stopniowo wzrasta. Instalacje zbyt trudne można pominąć. W Parku wydzielona została specjalna trasa dla dzieci.

kopalnia złota w Złotym Stoku

Więcej :   |  park linowy Skalisko

Odległość od Chaty : 50 [ km ]

Dojazd : mapa dojazdu do kopalni złota

Wirtualna wycieczka : Dolnyśląsk 360

kopalnia węgla w Nowej Rudzie

Więcej :

Odległość od Chaty : 7 [ km ]

Dojazd : mapa dojazdu do kopalni Nowa Ruda

Wirtualna wycieczka : Dolnyśląsk 360

KOPALNIA WĘGLA KAMIENNEGO w NOWEJ RUDZIE - turystom oferuje się 1,5-godzinną wycieczkę do podziemnych wyrobisk. Wyposażeni w górnicze hełmy i akumulatorowe lampy górnicze możemy wejść do podziemnych wyrobisk górniczych o długości ponad 700 m.

W podziemnej Trasie Turystycznej Kopalni Węgla zlokalizowanej na byłym polu górniczym Piast dawnej kopalni Nowa Ruda przewodnik zaprezentuje nam sposoby zabezpieczania chodników i objaśni stosowane niegdyś metody pracy górników. Można tu też zobaczyć dawne maszyny górnicze i wagoniki podziemnej kolejki, służące niegdyś do przewożenia ludzi i transportu węgla.

W kopalni można wszystkiego dotknąć, przesunąć czy podnieść, aby sprawdzić, jak ciężki był górniczy trud. Szczególną atrakcją są skamieniałe pnie drzew sprzed ponad 250 mln lat. Można je zobaczyć nie tylko wyeksponowane przed wejściem do sztolni, ale także w naturalnej pozycji w dwóch miejscach na ścianach podziemnych chodników. Podziwiać można tu m.in. skamieniałą araukarię stanowiącą ewenement na skalę światową. Trasę zwiedzania kończy przejażdżka podziemną kolejką. Pociąg składa się z lokomotywy i trzech wagoników, w których jednocześnie może być przewożonych 36 osób.

Po podziemnych atrakcjach proponujemy Państwu przechadzkę po rynku w Nowej Rudzie, gdzie warto zwrócić uwagę na piękny ratusz. Obowiązkowym punktem "programu" naszych gości jest kawiarnia Biała Lokomotywa znajdująca się tuż przy rynku.

KOPALNIA URANU w KLETNIE - tajna radziecka kopalnia uranu funkcjonująca pod kryptonimem Kopaliny. Kopalnia położona jest na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Działała ona w latach 1948-1953, wykorzystując m.in. kilka średniowiecznych sztolni, w których w przeszłości prowadzono wydobycie żelaza, srebra i miedzi. Kopalnia obejmowała 20 sztolni, 3 szyby, a sumaryczna długość wszystkich wyrobisk górniczych wynosiła ponad 37 km. Łącznie wydobyto tu 20 ton uranu.

Przygotowana trasa prowadzi niewielką częścią jednego z najwyższych poziomów kopalni, w których prowadzono w zasadzie tylko prace poszukiwawcze. Jest to tzw. sztolnia nr 18. Nie znaleziono tu rud uranowych, za to przebito się przez warstwy, w których tkwią liczne ciekawe minerały (fluoryt, ametyst, kwarc i innych). Przewodnicy, którzy oprowadzają po kopalni opowiadają o geologii, historii górnictwa tego rejonu oraz wyjaśniają sposób budowania podziemnych korytarzy. Przechodzi się w sumie trasę długości około 200 m.

W pobliżu kopalni uranu znajduje się JASKINIA NIEDŹWIEDZIA, którą również jest ciekawą atrakcją turystyczną.

kopalnia uranu w Kletnie

Więcej : wikipedia  |  

Odległość od Chaty : 65 [ km ]

Dojazd : mapa dojazdu do kopalni uranu

Wirtualna wycieczka : Dolnyśląsk 360

 
stara lampa górnicza