globus i aparat fotograficzny

Dlaczego warto zwiedzić Góry Sowie

Góry Sowie to pasmo górskie położone w Sudetach Środkowych. Rozciąga się ono od Barda na południu Zagórza Śląskiego i Lubachowa na północny zachód. Dziś już tylko geograficznie, ale kiedyś także politycznie, Góry Sowie były - w szerokim masywie Sudetów - pierwszym murem odgradzającym Dolny Śląsk od Czech. I być może fakt ich pierwotnego położenia na styku żywiołów czeskiego, niemieckiego i polskiego zdecydował, że ludzie juz od ponad tysiąca lat oswajają ich tereny. Góry Sowie nie należą do najwyższych sudeckich wypiętrzeń górskich, jednak gdy spoglądamy na nie z nizin Bielawy czy Dzierżoniowa robią wrażenie: nie ma tutaj powolnego wznoszenia się kolejnych wzgórz, Sowie wypiętrzają się nagle, stanowią masywną ścianę, piękną i zarazem wywołującą poczucie respektu.

Góry Sowie posiadają w sobie jakąś tajemniczą energię, magiczną moc, bo trudno inaczej wytłumaczyć cechujący je magnetyzm, który od wieków zmusza człowieka do poszukiwania sposobów i podejmowania prób życia na ich terenie. Nieujarzmione siły dzikiej natury, a zarazem pozbawiona horyzontalnych krajobrazów przytulność dolin i wąwozów, dzisiaj spotęgowane są piętnem, jakie człowiek od setek pokoleń pozostawia w każdym miejscu tej krainy. Mają Góry Sowie swoje podania, baśnie i legendy, ale mają też prawdziwe sekrety. Większość tych tajemnic przyjemnie syci naszą ciekawą wyobraźnię, znajdziemy tutaj duchy stróżujące na stokach i wierzchołkach gór oraz te ukryte w ich głębi, znajdziemy marzenia husyckich bożych wojowników, historie romantycznych miłości i krwawych zazdrości, dworskich intryg i politycznych paktów. Niektóre z nich wolelibyśmy zachować poza dziedzinami naszej wyobraźni, jak chociaż te związane z hitlerowskim projektem Kompleks Rieseinformacje na temat tajnego projektu Riese (Olbrzym) i udziałem więźniów obozu koncentracyjnego Gross Rosen w powstawaniu kompleksu podziemnych korytarzy i hal o nie poznanym dotychczas przeznaczeniu.

Wakacyjna, urlopowa, nawet weekendowa wyprawa w Góry Sowie niesie ze sobą gwarancję wspaniałego wykorzystania wolnego czasu. Góry Sowie to wspaniałe miejsce dla osób poszukujących relaksu, twórczej inspiracji, ale i dla żądnych aktywnego spędzenia czasu. Bogactwo spuścizny kulturowej zawarte w zabytkach i zbiorach artefaktów zaspokaja potrzeby poznawcze. Sieć szlaków turystyki pieszej i rowerowej, narciarskie trasy informacje o stokach i trasach biegowych w Górach Sowich i parki rekreacji na świeżym, górskim powietrzu podnoszą wydolność i kondycję. Acha, i to jeszcze: tutaj nie zgubimy się w tłumie, jaki panuje w Tatrach, Pieninach czy Karkonoszach, w dzikiej ciżbie zakopiańskich Krupówek, serpentyn Karpacza albo ulic Szklarskiej Poręby. Góry Sowie to także wszędobylski spokój i cisza, które ukoją najbardziej szargane nerwy.

Aby ułatwić Państwu podjęcie decyzji co zwiedzić lub gdzie wybrać się na wakacyjną wycieczkę, powyżej przedstawiliśmy listę najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych miejsc w okolicy. W celu łatwej lokalizacji obiektów, udostępniamy Państwu mapę atrakcji turystycznych Gór Sowich i Gór Stołowych lokalizacja i opis wakacyjnych atrakcji turystycznych, gdzie te atrakcje zostały zaznaczone i opisane w skróconej formie. Mapa ta jest "rozszerzoną" wersją powyższej listy - zawiera dodatkowo ponad 100 innych atrakcji turystycznych. Mamy nadzieję, że będzie ona przydatna podczas wakacyjnych wojaży. Mapę można pobrać w postaci punktów POI na większość popularnych systemów GPS.

więcej o Górach Sowich

*Tekst powstał na podstawie materiałów reklamowych Stowarzyszenia Gmin Gór Sowich.