KŁODZKO - to miasto centralne Kotliny Kłodzkiej. Miasto słynie z licznych atrakcji turystycznych, co wynika z niezwykłej historii tego miejsca - wystarczy wspomnieć, że już w 981 r. kronikarz czeski Kosmas pisał o istniejącym tutaj grodzie, a w 995 r. miał tam przebywać św. Wojciech. Dawniej miasto było przede wszystkim warownią strzegącą dróg z Czech do Polski.

Kłodzko zachowało doskonale ukształtowany, kompletny i oryginalny układ urbanistyczny miasta średniowiecznego, który jest ściśle dostosowany do ukształtowania terenu i podporządkowany obronnej roli zamku, a później twierdzy. Najstarsza część miasta leży na lewym brzegu Nysy Kłodzkiej, na wysokiej terasie, u stóp Fortecznej Góry. Powoduje to, że na terenie starego miasta występują znaczne różnice wysokości, wynoszące ok. 20 m w przypadku rynku, a rzeki, a pomiędzy twierdzą a rzeką aż ok. 60 m. Stąd też duża liczba ulic jest stromych, a nawet biegnie po stopniach, co nadaje tej części miasta malowniczość. Obszar starówki oddzielony jest od pozostałych części miasta przez parki, które przybierają formę plantów, skwerów i zieleńców.

Kłodzko posiada jeden z bogatszych, zróżnicowanych i cenniejszych w kraju obiektów zabytkowych tworzących wspaniałą panoramę. Do cenniejszych obiektów należą:

  • bastionowa twierdza na miejscu wcześniejszego zamku z 1577, przebudowanego w latach 1680-1702, w największym stopniu rozbudowana przez króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego,
  • Podziemna Trasa Turystyczna - powstanie podziemnych korytarzy i tuneli pod ulicami Kłodzka zawdzięczamy działalności mieszkańców, którzy na przełomie XIII i XVII wieku drążyli swoje piwnice pod budynkami starówki w celach gospodarczych jak i militarnych. Piwnice wykorzystywali głównie handlarze jako magazyny, w których przechowywali swoje towary, a w czasie wojen jakie nawiedzały Kłodzko te same podziemne korytarze służyły za schrony.Podziemna Trasa Turystyczna liczy ok. 600 metrów długości. Udostępniona do zwiedzania w 1976 roku, stanowi jedną z ciekawszych w Polsce podziemnych tras. W części przeznaczonej do zwiedzania jest w całości oświetlona a w kilku odgałęzieniach przygotowane są ekspozycje o charakterze historycznym.
  • późnogotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, kościół św. Jerzego i św. Wojciecha, barokowy zespół klasztorny franciszkański, kościół Matki Boskiej Różańcowej
  • Most św. Jana jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Kłodzka, łączący starówkę z częścią miasta zwaną Wyspą Piasek. Wybudowany w latach 1281 (lub 1286) - 1390. Figury znajdujące się na moście zaczęły się pojawiać od XVI do XVIII w. fundowane przez hojnych i zamożnych mieszczan, tworząc tym samym osobliwą galerię. W przeszłości most posiadał dwie bramy mostowe tzw. bramy mostowe górna i dolna, prawdopodobnie nie miały charakteru obronnego. Obie bramy zostały rozebrane.
  • ratusz z końca XIX w., z renesansową wieżą, renesansowe i barokowe kamienice z XVI-XVIII w.

W połowie sierpnia odbywają się tu Dni Twierdzy Kłodzkiej, które przypominają o militarnej historii tego miejsca. Można zobaczyć emocjonującą rekonstrukcję Bitwy o Twierdzę, a także zapoznać się z bogatą tradycją i kulturą regionu.

Podczas Dni Twierdzy Kłodzkiej całe miasto tętni życiem również w nocy. Wydarzeniu towarzyszą liczne imprezy takie jak: Noc w Muzeum, Noc na Twierdzy – w towarzystwie żołnierzy z historycznego regimentu kłodzkiego - 47 Pruskiego Pułku Piechoty można zwiedzić podziemne miasto, wziąć udział w nocnych manewrach. Na kłodzkim Rynku odbywa się Jarmark Forteczny, prezentujący dorobek artystyczny i kulinarny Ziemi Kłodzkiej. Przyciąga on rzesze turystów z różnych zakątków Europy i świata. Rekonstrukcje historyczne na Starówce czy Bitwa pod Twierdzą z udziałem kilkuset żołnierzy, w tym jazdy konnej, wśród wystrzałów i huków armatnich robi za każdym razem na zgromadzonych widzach kolosalne wrażenie. Kiedy opadnie dym po bitwie, turyści i mieszkańcy mogą wziąć udział w wielkiej Biesiadzie Fortecznej i zasiąść do stołu wraz z pogodzonymi już wojskami. Dobrą zabawę wszystkim gościom gwarantuje nocny koncert rockowy RockBastion pośród murów Twierdzy Kłodzkiej.

Więcej : Wikipedia  |  Kłodzko  |  Twierdza

Odległość od Chaty : 30 [ km ]

Dojazd : mapa dojazdu do Kłodzka

Podniebny lot nad Twierdzę Kłodzką (warto zobaczyć!) : Aeropix

Wirtualna wycieczka (Dolnyśląsk 360) : Kłodzko Ratusz  |   Kłodzko Starówka  |   Kłodzko most Św. Jana  |   Inscenizacja bitwy z 1907 roku  |   Kłodzko kryta pływalnia

 
stara armata