komplek Riese

RIESE (OLBRZYM)to nazwa jakiej się używa na określenie jednego z najbardziej tajemniczych i największych przedsięwzięć inżynieryjnych II Wojny Światowej, rozpoczętego i niedokończonego w Górach Sowich, oraz na zamku Książ i pod nim, w latach 1943-1945. Istnieją jednak przesłanki, które wskazują na dużo wcześniejszą datę rozpoczęcie prac niż 1943. Plany obejmowały potężne prace adaptacyjne na zamku, utworzenie wielkich przestrzeni wydrążonych pod zamkiem, konstrukcji olbrzymich tuneli i sal podziemnych w kilku miejscach w Górach Sowich. Do chwili obecnej nie jest znane przeznaczenie tego obiektu i istnieje na ten temat wiele hipotez. Porównując ilość materiałów i środków przeznaczonych na budowę (na podstawie dokumentów) z tym co jest znane i gdzie można wejść widać wyraźnie, że pozostało jeszcze bardzo wiele do odkrycia.

Obok opisano kompleksy udostępnione do zwiedzania ale są znane inne : Jawornik, Gontowa, Miłków.

W sieci można znaleźć ogromną ilość materiałów na temat Riese. Są to w głównej mierze domysły i wymysły. Niestety jest mało informacji rzeczowych popartych wiedzą, zdjęciami i dokumentacją. Jednym z wyjątków jest blog "Inne Riese" i od niego proponujemy rozpocząć (link poniżej). Zainteresowani tematem znajdą również wiele materiałów video (filmy dokumentalne, nagrania amatorskie itp) na kanale YouTube.

Więcej :   |  Inne Riese

Odległość od Chaty : 10 - 35 [ km ]

KOMPLEKS OSÓWKA - podziemia zawierają m.in. trzy sztolnie, z których najdłuższa ma ok. 450 metrów. Jedna z nich posiada tamy z cegły, które utrzymują wodę w tunelu. Całkowita długość tuneli: 1700 m (6700 m²; 30 000 m³). Dwa obiekty są szczególnie interesujące: tzw. kasyno i tzw. siłownia. Są to duże naziemne obiekty o powierzchniach 680 m² i 900 m². Kompleks znajduje się niedaleko Głuszycy

Więcej :

Odległość od Chaty : 20 [ km ]

Dojazd : mapa dojazdu do Osówki (Głuszyca)

Wirtualna wycieczka : Dolnyśląsk 360

KOMPLEKS WŁODARZ - ten olbrzymi kompleks został wybudowany w masywie góry Włodarz, prowadzą do niego trzy wejścia. Całość kompleksu to duża ilość korytarzy przecinających się pod kątem prostym i tworzących siatkę. Dodatkowo istnieje w nim, jedna z największych, nieukończona hala. Około 1/3 znanej części obiektu jest zalana wodą. Długość korytarzy: 3200 m (10 700 m²; 42 000 m³). Nad ziemią rozpoczęto prace nad potężnymi fundamentami. Kompleks ten znajduje się niedaleko Walimia.

Więcej :

Odległość od Chaty : 16 [ km ]

Dojazd : mapa dojazdu do Włodarza (Walim)

KOMPLEKS RZECZKA - WALIM - trzy wejścia wykute w skale prowadzą do równoległych sztolni oddalonych od siebie o około 45 m. Między nimi są usytuowane duże hale. Długość tuneli kompleksu Rzeczka wynosi 500 m (2500 m²; 14 000 m³). Nad ziemią zbudowano główną centralę telefoniczną, której węzeł był większy niż Wrocławski czy Legnicki.

Więcej :

Odległość od Chaty : 10 [ km ]

Dojazd : mapa dojazdu do kompleksu Rzeczka - Walim

KOMPLEKS KSIĄŻ - na zamku prace adaptacyjne doprowadziły do zniszczenia niektórych sal. Najpoważniejsze prace jednak odbyły się poza bryłą architektoniczną samego zamku. Na terenie przyzamkowym utworzono szereg dużych komór i budowli, których przeznaczenie pozostaje dyskusyjne. W zamierzeniu konstruktorów Zamek Książ miał być osiągalny wyłącznie drogą podziemną, tunelami samochodowymi i kolejowymi. Pod ziemią stworzono przynajmniej dwa poziomy kuluarów i komór, połączonych z piwnicami zamku.

Więcej :

Odległość od Chaty : 35 [ km ]

Dojazd : mapa dojazdu do Zamku Książ

 
hełm niemiecki z czasów II Wojny Światowej