GÓRY STOŁOWE - SZCZELINIEC WIELKI

Krótko o Górach Stołowych.

Góry Stołowe (niem. Heuscheuergebirge, czes. Stolové hory, dawn. Hejšovina) – masyw górski w Sudetach Środkowych. Wypiętrzone przed 30 milionami lat są jednymi z nielicznych w Europie gór płytowych. Płyty z górnokredowych piaskowców ciosowych ułożone są poziomo – stąd nazwa gór, bo płaskie jak stół. Po więcej informacji na temat tych gór odsyłamy osoby zainteresowane do linków, które znajdują sie nieco poniżej, po prawej stronie.

Panorama Szczelińca Wielkiego. Góry Stołowe. Piekiełko na Szczelińcu Wielkim w Górach Stołowych Skała Pies na Szczelińcu w Górach Stołowych. więcej zdjęć Szczelińca

Bardziej obszernie o Szczelińcu Wielkim

Szczeliniec Wielki (niem. Große Heuscheuer, czes. Velká Hejšovina) – najwyższy szczyt (919 m n.p.m.) w Górach Stołowych, na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Należy on do Korony Gór Polski i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów.

Szczeliniec to miejsce szczególne ze względu na panujące tu warunki klimatyczno - siedliskowe oraz środowisko przyrodnicze. Ta jedyna w swoim rodzaju góra w Polsce, kryje w sobie sieć głębokich spękań i misternie wyrzeźbionych przez naturę form skalnych, przypominających swoim wyglądem ludzi oraz zwierzęta z których najbardziej znane to "Kwoka", "Małpolud", "Wielbłąd", "Słoń", "Sowa" i "Pies". Znajdują się tu również głębokie wąwozy i korytarze (Piekiełko, Diabelska Kuchnia) tworzące labirynt skał. Wewnątrz licznych korytarzy panuje swoisty mikroklimat, a w niektórych miejscach śnieg utrzymuje się do lipca. Szczyt porastają skarłowaciałe sosny zwyczajne, tworząc wraz z domieszką brzozy i świerka, reliktowy bor naskalny. W zacienionych, głębokich i wilgotnych szczelinach, gdzie śnieg zalega czasami do lipca, występują interesujące mszaki i wątrobowce oraz alpejskie, a nawet arktyczne gatunki zwierząt bezkręgowych.

Panoramy ze szczytowej powierzchni zrównania, a ściślej z tak zwanych "Wielkich Tarasów", zapierają dech w piersiach, gdyż widać stąd charakterystyczną płytową budowę Gór Stołowych, jak i też: Góry Sowie kliknij aby dowiedzieć się więcej o Górach Sowich , Góry Kamienne, Karkonosze, Góry Orlickie i spore obszary gór Czech.

Udostępnienie Szczelińca dla ruchu turystycznego wiąże się z postacią Franciszka Pabla, mieszkańca Karłowa, który w 1790r. we współpracy z żołnierzami pruskimi wyznaczył dojście na górę i udostępnił cześć wierzchowiny. Celem tych prac było ufortyfikowanie Szczelińca. Postęp prac wizytował w sierpniu 1790 r. następca tronu pruskiego, a w kilka dni później także sam król Fryderyk Wilhelm II wraz z księżniczkami i liczna świtą. Wkrótce zaniechano prac fortyfikacyjnych, ale odwiedziny króla Prus, a także innych pruskich i zagranicznych dydnitarzy, zapoczątkował masowy ruch turystyczny na Szczelińcu Wielkim.

w Roku 1813 po kolejnej królewskiej wizycie, Franciszek Pabel otrzymał urzędowe mianowanie na stanowisko przewodnika i kasjera Szczelińca. Była to pierwsza nominacja na przewodnika górskiego nie tylko w historii Sudetów, ale prawdopodobnie także pierwsza w Europie.

Z południowych tarasów Szczelińca w kierunku Karłowa prowadzi kręty szlak składający się z 665 schodów (zbudowane w 1827 r.). Po II Wojnie Światowej były one zniszczone i niedostępne dla turystów. W roku 2000, Park Narodowy Gór Stołowych wyremontował schody powrotne i przywrócił na nich ruch turystyczny, nadając równocześnie całej trasie imię Franicszka Pabla. Na okrężnej, jednokierunkowej trasie o długości około 5 km, biegnącej wierzchowiną Szczelińca, znajduje się również schronisko turystyczne Szwajcarka wybudowane w 1846 roku w stylu tyrolskim. Jest to jedyne schronisko turystyczne w Sudetach, które nie posiada drogi dojazdowej.

Bardzo blisko Szczelińca Wielkiego znajduje się nieco niższy, ale równie rozległy masyw Szczelińca Małego. Szczeliniec Mały jest objęty ochroną ścisłą i jest całkowicie zamknięty dla ruchu turystycznego.

Ciekawostką jest fakt, że na Szczelińcu, a dokładniej w Piekiełku, kręcono film "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian". Fani tego filmu na pewno zauważą z łatwością te miejsca :)

Imprezy sportowe w Górach Stołowych

Zima :

  • W uznaniu dokonań Franciszka Pabla co roku odbywa się bieg narciarski nazwany od jego imienia "Biegiem Pabla". Organizowany jest na przełomie stycznia / lutego. Główny dystans to 20 km ale dla dzieci i młodzieży przewidziano krótsze dystanse (500m i 5 km). Więcej informacji na temat tego biegu narciarskiego znajdą Państwo pod tym adresem : Bieg Pabla.
  • Zimowy Półmaraton Gór Stołowych (Bieg Górski). Trasa prowadzi szlakami turystycznymi polskich Gór Stołowych. Trasa wymagająca technicznie, dużo skał, zakrętów, znaczne przewyższenia, możliwe duże zaśnieżenie i zalodzenie. Dopuszcza się używanie rakiet śnieżnych. Dystans 21 [km]. Start: schronisko Pasterka. Meta: schronisko PTTK "Na Szczelińcu". Więcej informacji: maratongorstolowych.pl

Lato :

  • Super Maraton Gór Stołowych (Bieg Górski). Trasa prowadzi szlakami turystycznymi polskich Gór Stołowych i czeskich Broumovskich Sten. Trasa wymagająca technicznie, dużo skał, zakrętów, znaczne przewyższenia. Maraton ten cieszy się sporym uznaniem wśród biegaczy górskich i z tego względu zapisy na listę startową z reguły kończą się w przeciągu kilku godzin. Dystans: około 50 [km]. Start: schronisko Pasterka. Meta: schronisko PTTK "Na Szczelińcu". Więcej informacji: maratongorstolowych.pl

Autorem zdjęcia z panoramą Szczelińca jest Zbigniew Rabenda

Mapa - skały Strzelińca

Góry Stołowe - mapa skał Strzelińca Wielkiego.

Położenie

Położenie Szczelińca w Górach Stołowych.

Więcej informacji

Dla naszych Gości