Rozpoczynamy w centrum Srebrnej Góry, położonej w wąskiej dolinie oddzielającej Góry Sowie od Gór Bardzkich. To dawna osada górnicza, gdzie kopano kruszec srebrny i wydobywano srebro aż po XVII wiek.. Miejscowość posiada zabudowę mało miasteczkową, rozciągniętą wzdłuż stromej doliny. Prawa miejskie uzyskała w 1536 r. na mocy przywileju księcia ziębickiego, ale w 1945 r. nie zakwalifikowano jej do miast. Nieopodal miejscowości znajdują się ślady wybudowanej na początku XX w. trasy sowiogórskiej kolejki zębatej. Najciekawszy jej odcinek biegnie pomiędzy dwoma ogromnymi wiaduktami zastosowano tam trzecią szynę wspomagającą lokomotywę na trudnych podjazdach. W latach 20. i 30. ubiegłego wieku wskutek wielkiego kryzysu kolejka została zlikwidowana.
Podążając w górę drogą wojewódzką nr 385 przez Małą Przełęcz Srebrną, dotrzemy do Twierdzy Srebrna Góra, największej górskiej twierdzy w Europie. Stamtąd kierujemy się niebieskim szlakiem w kierunku Przełęczy Woliborskiej, wjeżdżając na wysokość 711 m n.p.m. Potem czerwonym szlakiem pieszym wdrapujemy się na Kalenicę (964 m n.p.m.), trzecią pod względem wysokości w Górach Sowich, której szczyt pokryty jest rumowiskiem skalnym. Ze stalowej wieży widokowej możemy tu podziwiać panoramę Bielawy, Jugowa i okolic.
Dalej szlakiem czerwonym dostaniemy się na Przełęcz Jugowską (805 m n.p.m.), która jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Górach Sowich. Stąd, wspinając się leśnymi duktami po śladzie czerwonego szlaku pieszego, docieramy do Wielkiej Sowy (1015 m n.p.m.), najwyższego szczytu Gór Sowich. Warto tu chwilę odpocząć, podziwiając widoki, np. z 25-metrowej kamiennej wieży widokowej z 1906 r., której wizerunek jest symbolem Gór Sowich.
Z Wielkiej Sowy zjeżdżamy żółtym szlakiem pieszym tzw. Drogą Cesarską do Walimia, mijając po drodze drugi co do wysokości szczyt Gór Sowich, tj. Małą Sowę (972 m n.p.m.). W Walimiu warto zwiedzić słynne sztolnie (jeden z obiektów Riese) z II wojny światowej. Stamtąd, podążając Szlakiem Martyrologii, przez Jawornik dojedziemy do Jugowic, a potem drogą asfaltową do Zagórza Śląskiego, w którym można się zatrzymać nad zaporowym Jeziorem Lubachowskim (Bystrzyckim). Warto tu zobaczyć kamienną zaporę o wysokości 44 m i pozostałości zamku Grodno, kiedyś największego na Śląsku.
Srebrna Góra → Przełęcz Woliborska → Kalenica → Rymarz → Przełęcz Jugowska → Wielka Sowa → Mała Sowa → Walim → Jawornik → Jugowice → Zagórze Śląskie
Stopień trudności : trudna
Długość : 35 km
Czas : ok. 6 godzin w jedną stronę
Początek : Srebrna Góra.
Koniec : Zagórze Śląskie.
Najwyższy punkt : Wielka Sowa (1015 m n.p.m)
* poruszając kursorem na mapie uzyskuje się powiększenie wybranego obszaru