ZAMEK GRODNO w ZAGÓRZU ŚLĄSKIM

Zamek Grodno i panorama Gór Sowich widziana z zamkowej wieży.

więcej zdjęć Zamku Grodno ...

Historia zamku i co można zwiedzić.

Zamek Grodno warto zwiedzić ze względu na jego malownicze położenie - na szycie góry Chojna (450 m.n.p.m). Kiedyś był jednym z największych i najsilniejszych na Śląsku. Obecnie zamek jest częściowo w ruinie ale trwają prace konserwatorskie mające na celu przywrócenie choć w części jego świetności. Zamek był w posiadaniu rodzin polskich, czeskich i niemieckich. Nie miał jednak szczęścia do swoich właścicieli, których wielokrotnie zmieniał (na drodze sprzedaży lub przekazania). Był siedzibą rodzin rycerskich trudniących się rozbojem. Nic dziwnego zatem, że powoli popadał w ruinę. W XIX w. przeprowadzono szereg prac remontowych przy okazji wprowadzając szereg zmian niekoniecznie zgodnych z prawdą historyczną i udostępniono zamek do zwiedzania dla turystów. Po 1945 roku zamkowe wyposażenie zostało rozgrabione, a pomieszczenia zdewastowane. Więcej informacji historycznych w linkach po prawej stronie.

Pierwotnie zamek został zbudowany z kamienia, posadowiony wzdłuż grani góry Chojna. Składa się z zamku górnego (najstarsza część) i dolnego (powstałego podczas rozbudowy w XVI). W dolnym zamku zachowały się budynki gospodarcze z unikatowym budynkiem bramnym o fasadzie zdobionym pięknym sgraffiti przedstawiającym stojące na tylnych łapach lwy. Dwa dziedzińce na których można zobaczyć studnie, kilkusetletnią lipę sądową i armatę (prezent cesarza Wilhelma dla ówczesnego właściciela Grodna). Górny zamek to przede wszystkim wieża obronna z której rozciąga się wspaniały widok na panoramę Gór Sowich oraz położone u stóp zamku jezioro Lubachowiskie (Bystrzyckie). Budynki mieszkalne (częściowo w ruinie), w których są wystawy poświęcone torturom i dawnej sztuce oblężniczej, mały dziedziniec ze średniowieczną studnią.

Na terenie funkcjonuje niewielki bar, w którym można coś zjeść oraz skosztować trunków (jest piwo :). Dojście do zamku prowadzi leśną drogą przez Park Krajobrazowy Góry Chojna. Wejście nie jest strome i nawet rodzinom z małymi dziećmi nie powinno sprawić żadnego kłopotu - nasze 2.5 latki dały radę same wdrapać się zarówno na zamek jak i wieżę :)


Grodno - brama zamku dolnego.   Grodno - brama zamku górnego.   Grodno - sgraffito na bramie zamku dolnego.

więcej zdjęć Zamku Grodno ...

Legendy Zamku Grodno.

Legenda o wiernym psie. Na szczycie góry Choina stoją ruiny starego zamku Grodno. W XVIII wieku należał on do rodziny von Eben. Małżeństwo miało syna jedynaka. Codziennie rano chłopiec wyruszał konno do szkoły w Świdnicy, a towarzyszył mu zawsze jego najlepszy przyjaciel, wierny pies Kusy. Droga nie była łatwa, prowadziła przez dolinę Bystrzycy, aby potem wspinała się zboczem ku zamkowym murom. Pewnego dnia, gdy chłopak jechał jak zwykle ścieżką wykutą w skalnym urwisku, koń spłoszył się i stanął dęba. Cugle wyśliznęły się z rąk młodzieńca, a on sam wypadł z siodła i osunął się po skarpie w dół urwiska...

Gdy syn nie wrócił do domu o zwykłej porze, zaniepokojeni rodzice wyruszyli na poszukiwanie. Niedaleko zamku ujrzeli konia bez jeźdźca oraz psa trzymającego w pysku końskie cugle. Z drżącym sercem ojciec pobiegł nad urwisko i zobaczył syna wiszącego nad przepaścią, zaczepionego butem o strzemię. Ostrożnie wciągnięto nieprzytomnego chłopca, a pies, puściwszy dopiero teraz cugle, zaczął lizać swego młodego pana po twarzy, póki ten nie otworzył oczu. Radość wszystkich była ogromna, Kusy stał się oczywiście bohaterem. Do dzisiaj w zamku można zobaczyć obraz upamiętniający niezwykły czyn wiernego psa.

Legenda o pięknej Małgorzacie. Kasztelan zamku Grodno miał córkę Małgorzatę, która słynęła w całej okolicy ze swej niespotykanej wręcz urody. Na zamku pojawiało się wielu adoratorów, żaden jednak, zdaniem ojca, nie zasługiwał na rękę jego jedynej córki, a to był zbyt biedny, a to zbyt niskiego urodzenia. Małgorzata zaś zakochała się w ubogim giermku. Młodzi wyznali sobie miłość i ślubowali, że rozdzieli ich dopiero śmierć.

Tymczasem kasztelan znalazł dla swej córki kandydata na męża. Był to właściciel sąsiednich dóbr, człowiek bogaty, poważany, ale mocno już sędziwy. Na nic zdały się prośby i łzy dziewczyny, błagającej ojca, aby nie wydawał jej za mąż za człowieka, którego nigdy nie pokocha. Nie bacząc na protesty córki, ojciec ogłosił zaręczyny.

Nieszczęśliwa Małgorzata w dniu ślubu wyszła ze swoim narzeczonym na spacer, na zamkowe mury. Gdy znaleźli się nad urwiskiem, nieopodal Kruczej Skały, dziewczyna zepchnęła starca w przepaść. Z wieży zamkowej całą scenę obserwowali przerażeni weselni goście. Kasztelan kazał zamknąć córkę w głodowym lochu, skazując ją tym samym ną straszną śmierć. Ponoć dzisiaj widuje się krążącą po murach zamkowych białą damę. Mówią, że to biedna Małgorzata nie może po śmierci zaznać spokoju i odpokutowuje swój zbrodniczy

Informacje dla turystów.

Zamek jest udostępniony do zwiedzania:

Od 1 maja do 30 września:

 • 9:00 - 18:00 od poniedziałku do piątku (17:00 - ostatnie wejście)
 • 9:00 - 19:00 w soboty, niedziele i święta (18:00 - ostatnie wejście)

Od 1 października do 30 kwietnia:

 • 9:00 - 17:00 od poniedziałku do piątku (16:00 - ostatnie wejście)
 • 9:00 - 18:00 w soboty, niedziele i święta (17:00 - ostatnie wejście)

* muzeum jest nieczynne w Niedzielę Wielkanocną, 1 XI, 24 XII oraz 25 XII.

Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem ale można również samodzielnie zwiedzić teren zamku, dziedziniec, komnaty a przede wszystkim wejść na wieżę, z której są wspaniałe widoki na panoramę Gór Sowich.


Cena biletów:

 • Normalny : 10 zł
 • Ulgowy : 7 zł

Jeżeli mają Państwo w planach wakacyjnych zwiedzenie również Sztolni Walimskich (kompleks Riese) to polecamy zakup biletu łączonego. Wychodzi taniej.

 • Normalny : 18 zł
 • Ulgowy : 14 zł

Jarmark Średniowieczny

Dwa razy do roku (w maju i wrześniu) odbywają się na zamku jarmarki średniowieczne. Podczas tej imprezy plenerowej odbywają się rekonstrukcje średniowiecznych walk i turnieje, zajazd kupców z epoki, występy kuglarzy i inscenizacje historyczne.

  Zamki, Forty, Twierdze w Górach Sowich   

Góry Sowie.

Położenie.

Położenie na mapie Zamku Grodno

Więcej informacji.

Kontakt

 •    074 845 33 60
 •    zamek@grodnozamek.pl
 •    Zagórze Śląskie
     58 - 321 Jugowice
 •     N : 50.7569941
      E : 16.4161423

Atrakcje w pobliżu.

Dla naszych Gości.